Ptasia stołówka

Czy wiecie, że nawet nieduży ogród w mieście w środku zimy, nawet (a może szczególnie) wtedy, kiedy wszystko pokryte jest śniegiem, może być pełen życia? Zwykle o tej porze roku ogród wydaje się uśpiony. Jeśli zostawiacie na zimę przekwitnięte byliny i uschnięte trawy, to jest szansa, że jakiś wiatr nimi poruszy, wprowadzając nieco życia. Ale to tylko namiastka życia w ogrodzie. Jaki jest zatem inny sposób na to, żeby zimą w ogrodzie nie było nudno? Bardzo prosty: wystarczy kupić lub zrobić tłuszczowe kule dla ptaków i powiesić je na drzewie. W wersji dla ambitnych jest jeszcze opcja zbudowania karmnika. Wówczas można mieć pewność, że ogród, nawet w największe mrozy, będzie tętnił życiem.

Mała kula, a cieszy, szczególnie sikorki

W moim ogrodzie od kilku lat, na gruszy, którą dobrze widać z okien domu, wisi karmnik. Powstał spontanicznie, jako instalacja tymczasowa, wykonana przy pomocy małego elfickiego siostrzeńca. Ale jak to bywa z prowizorkami, okazują się najtrwalsze, dlatego karmnik służy już którąś z kolei zimę 🙂 Obok karmnika co roku zawisa kawałek słoniny lub kule tłuszczowe, wypełnione ziarnami. Każdego dnia na gruszy odbywają się ptasie uczty, które uwielbiam podglądać przez okno, od czasu do czasu zamieniając kubek herbaty na aparat fotograficzny i robiąc ptakom zdjęcia.

Dzisiaj w porze obiadowej był tłok 😉

 

Rudzik

 

Kos

Mimo, że nasz ogrodowy karmnik jest niewielki, to stał się on stołówką dla sikorek, rudzików, a nawet kosów, które już właściwie nie odlatują na zimę w cieplejsze rejony Europy. Podejrzewam, że w wiejskich ogrodach bywa więcej ciekawych ptasich gości, ale mnie cieszą nawet te dość pospolite i popularne ptaki. Ciągle mam nadzieję, że kiedyś zobaczę gila jedzącego u mnie zimowe śniadanie 🙂

 

Sikorka bogatka

 

Sikorki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s